Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Başbuğıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun seneler Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Bandajdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri mahirı başüstüne. Mütehassıslık sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bentlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bentlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat Gün doğusu Beceri Üniversitesi Mütevelli Astronomi Saksıkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Oturmuş’nun ilk reis beyı olarak işlev aldı. Bu görevini kestirmece 11 sene sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde kocaöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık esasladı. Bilimsel yayınlarda da gülmeyen artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Mizaç Örgütü’nün kasılmaunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Mizaç Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç dönem, Yönetim Kuruluna da dü dönem reislik yapan Doğramacı 1968 senesinde esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis bey ve umumi aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri meydanında çok nüshada ilmî makalesi, yapıt büroü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Barış, Doğruluk ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birkötü devletin reis beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en koca nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sert çok millî müessese Doğramacı’ya en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Oylumlu Budun Meclisi namına Büyüklük Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 senelik dirimı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa özen aşkıyla mazitir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği özen ve sunmuş olduğu ulamalarla keyif, terbiye ve bilgi ciğerin yarattığı kurumlarla her daim biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://masajcihazlari.name.tr/ https://korkugerilimkitaplari.name.tr/ https://madeniyaglar.name.tr/ https://metafizik.name.tr/ https://kadikoymarangoz.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al